Karijerna priča – Irnela Bajrović

Donosimo karijerne priče članova ANNT-a kako bismo vam pružili uvid u širok dijapazon mogućih karijernih putanja i proširili viziju o STEM zanimanjima.

Sljedeća priča dolazi iz Sjedinjenih Američkih Država od Irnele Bajrović:

“Ja sam Irnela Bajrović i diplomirala sam biohemiju na Univerzitetu u Teksasu u Austinu (UT Austin), Sjedinjene Američke Države (SAD) a potom, u oktobru 2020. godine i doktorirala na temu “Razvoj i karakterizacija termostabilnih tankih filmova kao novog oblika doziranja vakcina”.

Pri odabiru ove oblasti i studija pomogle su mi školske/studentske prakse koje sam obavljala u toku školovanja a imale su veze sa današnim profesionalnim poslom koji radim. Na primjer, istražvila sam organsku hemijiu i radila u apoteci dok nisam pronašla poziciju u laboratoriji fokusiranoj na alternativne oblike vakcinacije. Tu sam konačno našla mjesto gdje pripadam, jer istraživanje je bilo uzbudljivo, dugi sati inspirativni i zaista sam bila zadovoljna.

Trenutno sam zaposlena u vodećoj i poznatoj kompaniji čija je misija posvećena razvoju genetskih materijala, a moj posao je da razvijem odjele za formulacije genetskih terapija. Fokusirani smo na pronalaženje stabilizirajućih formulacija koje prevazilaze zahtjeve hladnog lanca koji ozbiljno utiču na isporuku, distribuciju i administraciju različitih bioloških sredstava širom svijeta. Najbolji dio mog dana je kada otkrijemo nove nalaze koji nas približavaju ostvarenju ciljeva. Također, data mi je sloboda da kreiram dnevni raspored i da se javljam svom šefu jednom sedmično kako bih potvrdila da su naše vizije tima za formulaciju usklađene sa misijom kompanije.

Kako moja karijera napreduje, prirodan korak naprijed bio bi da pokrenem vlastitu kompaniju za formulacije ili radim kao CSO/CTO za postojeću farmaceutsku kompaniju. Cilj svih naučnika je da imaju slobodu da istražuju različite teorije, a zatim ih implementiraju kao rešenja. Najbolji dio takve karijere, po mom mišljenju, je to što to možete raditi bilo gdje u svijetu. Različita tržišta trebaju različite vrste rješenja, a mi smo kao naučnici obučeni da budemo eksperti u rješavanju problema. Dakle, rad na ovom polju u/iz Bosne i Hercegovine ne samo da je moguć, već je potreban i daleko isplativ.

Ono što bih još istakla jeste, da je školovanje u SAD, odnosno, obrazovni sistem malo drugačije u odnosu na evropski, iz razloga što se u SAD odlučuje o budućoj profesiji tek nakon završene srednje škole, to jest u momentu upisa ne neki univerzitet, što nije slučaj u Evropi. U suštini, u SADu su sve srednje škole ekvivalentne gimnaziji.

I na kraju, moj glavni savjet budućim uspješnim ljudima jeste da probaju što više stvari u toku školovanja i da se ne bojte se da će napraviti loš izbor, jer ustvari jedini pogrešan izbor je ne napraviti izbor. Morate biti iskreni prema sebi, o tome šta želite i kakav život želite da živite, i dozvolite da to utiče na vaš izbor.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *